15.5.2016 - Doplněné fotografie rozborky konzole CECH-A01!

Člověk si má neustále rozšiřovat obzory. Toho se držíme i my. Po zakoupení několika herních konzolí jsme řešili, co s nimi a jak nejlépe prověřit jejich stav. Rozhodnutí bylo jasné - rozborka.

Ve zkratce nejprve k samotné konzoli... Pod šroubovák se dostala herní konzole Playstation 3 novější generace CECHG04, která již neměla ani HW ani SW podporu her z konzole Playstation 2. Procesor (CELL) byl vyroben 65nm výrobním procesem, RSX "Reality Synthesizer" (GPU) starším 90nm.

P1173444

Ještě moment se zastavíme u GPU, to je původem od nVidia série G70. Tato série se používala pro výrobu karet řady GeForce 7800 GS/GT/GTX. V dnešních poměrech je to grafika s bídným výkonem na úrovni Radeonu HD5450. O to zajímavější je informace, že v PS3 má k dispozici pouze 256MB GDDR3 paměti. Největší rozdíl mezi karetní a konzolovou verzí čipu je, že karetní verze podporuje rendering pouze do vlastní paměti, přičemž konzolová umí renderovat jak do systémové, tak do svojí paměti.

Jak je tedy možné, že na PS3 jdou i tituly, které na shodné grafické kartě v PC již nikoliv? Odpověď je jednoduchá - kompromisy a optimalizace. Náročný hráč by mohl namítat, že na konzoli nikdy nebude hrát, kvůli nižšímu počtu snímků za sekundu nebo z důvodů nemožnosti nastavení různých grafických předvoleb. Jo, s tím by se dalo souhlasit, ale... Je tu i druhá rovina pohledu, kterou jsem pochopil až s věkem. Konzole měly vždy jednu úžasnou vlastnost - cokoliv se do nich vložilo, to fungovalo, bez záseků, bez chybových hlášek, bez nutnosti rapidně ořezat detaily nebo snížit rozlišení pod nativní na monitoru. To je vysloveně optimální pro děti. Dáte jim do ruky ovladač, hru a o víc se nemusíte starat. Kdežto na počítači je to stále... A proč mi nejde tohle, proč mi nejde tamto, ono se to seká atd.

Poslední, co nás zajímalo je spotřeba. Zde jsou u PS3 mezi jednotlivými konzolemi drobné rozdíly. Ty jsou způsobeny odlišným výrobním procesem čipů v průběhu výroby. První konzole měly zdvojený HW. Aby byly schopny přehrát hry pro Playstation 2, byl uvnitř kompletní HW PS2. Později byl nahrazen SW emulací, která ale už nefungovala zdaleka tak dobře, jako přímý HW. První konzole bez střev z PS2 byla právě naše CECHGxx. Nebudeme vás déle napínat. Konzoli jsme testovali připojenou k TV přes HDMI, síťové připojení zařídil vestavěný ethernet adaptér. Ke konzoli byl připojený jeden originální bluetooth ovladač. Konzole měla bez zátěže spotřebu kolem 100W (+/- 3W). Jako testovací hru jsme zvolili Gran Turismo 5 na bluray disku, ze kterého se kromě interního 5400 otáčkového 250GB disku také načítala. V hromadném závodě s oponenty kolem sebe se ale spotřeba šplhala až ke 140W. To není špatná hodnota i vzhledem k našim zkušenostem, kdy se herní počítače se slušnou grafickou kartou pohybují daleko nad hranicí 140W.

Teď už k samotnému rozebrání. K Disku je u PS3 volný přístup bez pečetí, takže výměnu disku zvládne i laik. Do konzole samotné ale musíte porušit pečeť, takže ztrácíte záruku. Pod pečetí je gumová krytka a pod ní torx šroub, který má ale atypicky uprostřed půlmilimetrový trn.

P1173447

Po vyšrobování se kryt s nápisem ošoupne do strany. Jde to lehce, není potřeba velké síly.

P1173448

Pod krytem naleznete několik šroubů. Pryč s nimi! Kryt bez šroubů opatrně začnete zvedat nahoru. Jde to velku lehce.

P1173449

Nyní už vidíte krásně modulárnost celého Playstationu 3. V levé části je zdroj (měnič), vpravo bluray mechanika. V popředí ovládací deska. Všechny propojky opatrně odpojte. Snažte se, pokud možno, co nejméně tahat za kabely. Nevydrží to věčně a oprava není snadná a je otravná. Pokud se vám to podaří, uvidíte již vlastní plechové tělo, které kryje základní desku. Dále pokračujte povolením dvou šikmých plechových přítlačných prvků. Bez jejich demontáže se k základní desce nedostanete.

P1173450

Při správném a citlivém postupu by neměl být problém desku vypreparovat. Dávejte na ni při manipulaci opravdu velký pozor! Je na ní mnoho malých SMD součátek a stačí, aby byla jedna ne 100% připájená, odpadne vám a PS3 už dohromady nedáte...

P1173451

Jak je vidět, deska je vcelku jednoduchá. Vévodí jí RSX a CELL čip. Za povšimnutí stojí paměťové čipy napravo od CELL. Pro někoho je možná překvapivá i přítomnost záložní baterie CR2032 (klasická 3V jako do základních desek). Tu důrazně doporučujeme vyměnit. Na čipech je zbytek bílé teplovodivé pasty.

P1173452

Stejná teplovodivá pasta zůstává i na základně chladiče, který je tvořený celým spodním krytem. Starou pastu jsme otřeli a nahradili jí novou vrstvou Arctic Cooling MX-2.

P1173453

Spodní strana základní desky již tak moc zajímavá není. Vpravo je vidět napájecí vidlice, do které se zapasuje zdroj. Ještě se vraťme k horní straně desky v několika detailních snímcích čipů RSX a CELL.

P1173454

P1173458

P1173460

Toť vše z rozborky. Rozebírat Playstation 3 není bůh ví jak zajímavé nebo složité. Vzhledem k modulárnosti a k tomu, že konkrétně tento kus konzole Playstation 3 kromě častějšího aktivního chlazení nevykazoval žádnou závadu, nebyl důvod rozebírat bluray mechaniku nebo zdroj. Možná někdy v budoucnu se k rozborce vrátíme a doplníme článek o fotografie zdroje a mechaniky.

Snad vám byl tento článek užitečný jak pro představu, jak konzole vypadá uvnitř, tak jako jednoduchý návod k rozebrání konzole.

EDIT: Náhodou se nám dostala do ruky v našich končinách velmi vzácná verze konzole CECH-A01. I přes to, že měla naběháno neuvěřitelných 29 hodin, rozhodli jsme se jí rozebrat, pro jistotu vyměnit pastu a vlastně jí tak celkově porovnat s tím, co už jsme rozebrali.

IMG 1115 u

Z venku vypadá CECH-A stejně jako CECH-C, kterou už jsme rozebírali. Tj. čtečka paměťových karet, 4 USB porty. První zvlášní je vysoká hmotnost konzole. Ta je spolehlivě nejtěžší ze všech PS3, které jsme měli v ruce. To je dáno i nejsilnější verzí zdroje a mírně jiným chlazením oproti pozdějším verzím.

IMG 1118 u

Ze zadu vyjma jiného žebrování je štítek s nezvykle krátkým sériovým číslem, které končí již modelem konzole a dále nepokračuje.

DSC05413 u

DSC05415 u

Pohled na základní desku prozradí mnohé. Ano, zde je implementován kompletní Playstation 2 (na fotkách čip s teplovodivou podložkou dole a vpravo). I po letech stáří, ale pouze 29 hodinách provozu je původní bílá teplovodivá pasta stále vláčná a pravděpodobně by svojí funkci stále plnila. I přes to jsme jí pro jistou vyměnili za naší oblíbenou Arctic Cooling MX-2.

Velká škoda, že se nám dostala do ruky NTSC verze z USA, jinak by zůstala u nás na čestném archivním místě. Původ v USA problém není. Zdroj v této verzi má autodetekci 110-220V, takže se sítí není problém. Komplikace nastává při přehrávání filmových DVD, kdy tato verze naše evropská DVD neumí přehrávat. U PS3 her tento problém není, jsou kompatibilní napříč verzemi.